Kam reikalingas burnos skalavimo skystis?

Ar tikrai gerai išsivalius dantis, išskalavus burną vandeniu, reikalinga dar ir papildoma priemonė – burnos skalavimo skystis?

Burnos skalavimo skysčiai atsirado kur kas anksčiau, nei dantų pasta ir dantų šepetėlis. Prieš tūkstančius metų mūsų protėviai kartkartėmis praskalaudavo buBurnos skalavimo skystisrną vandeniu tam, kad išplautų maisto likučius. Deja, būtent tokios burnos higienos užtekdavo palyginus ilgai, taigi bjaurus burnos kvapas ir išgedę dantys būdavo nuolatiniai žmonių palydovai tiek prieš keletą tūkstantmečių, tiek prieš kelis šimtus metų. Kad bent šiek tiek atgaivintų burnos kvapą, žmonės išmoko pakramtyti prieskoninių žolelių (labiausiai tam tiko petražolės), taip pat skalauti burną vaistažolių nuovirais. Karaliaus Saulės, Liudviko XIV, dvare burnai skalauti naudotas nuoviras iš mėtų, melisos, levandų ir citrinos.

Šiandieninių burnos skalavimo skysčių pirmtakai taip pat iš pradžių atlikdavo tik dezodoruojamąją funkciją. Daugeliu atvejų tai būdavo vandens ir spirito tirpalas su gaivinamaisiais komponentais: mentoliu, žolelių antpilu, vanilinu. Burnos skalavimo skysčiai naudoti po valgio arba prireikus atgaivinti burnos kvapą. Tačiau šie skysčiai suteikdavo tik trumpalaikį efektą, kadangi slopindami blogą burnos kvapą, nepašalindavo jo priežasties.

Blogo burnos kvapo priežastys – bakterijos, kurios dauginasi dantų apnašose. Joms pašalinti į burnos skalavimo skysčius imta dėti antiseptinių komponentų. Tai ir yra šiomis dienomis populiariausi burnos skalavimo skysčiai. Priklausomai nuo poreikių, galima rinktis ir gydomuosius skysčius burnai skalauti – juose yra dar ir antiuždegiminių, dezinfekuojamųjų, ėduonies profilaktikai skirtų komponentų.

Verta pastebėti, kad nors anksčiau burnos skalavimo skysčiai apskritai būdavo vienintelė burnos higienos priemonė, šiandien, net ir gerokai tobulesnės sudėties, jie tėra pagalbinė priemonė. Skysčiai tikrai nepakeičia dantų šepetėlio ir pastos, jie naudojami po įprasto dantų valymo – tik taip efektyviausiai pašalinamos dantų apnašos ir jose esančios bakterijos.

Kadangi įprasta dantų pasta taip pat pašalina iš burnos ėduonį ir kitas ligas sukeliančias bakterijas, be to, puikiai atgaivina burnos kvapą, kyla pagrįstas klausimas – ar apskritai yra reikalingas burnos skalavimo skystis? Pasak burnos higienos specialistų – taip, ne tik reikalingas, bet ir būtinas! Visų pirma, burnos skalavimo skystis sustiprina dantų pastos poveikį, be to, jis padeda išvalyti ir sunkiau pasiekiamas vietas, kurių dantų šepetėlis nepasiekia, o tarpdančių siūlas išvalo netobulai.

Burnos skalavimo skystis būtinas jei:

  • Jūs rūpinatės savo dantų ir burnos ertmės sveikata bei norite sustiprinti dantų emalį;
  • Jūsų dantenos lengvai sudirgsta, dažnai kraujuoja;
  • Jūsų dantys jautrūs, emalio sluoksnis plonas;
  • Jūs nešiojate dantų protezus, kabes, turite dantų implantų;
  • Jūsų dantys nelygūs, todėl burnoje yra vietų, kurias sunkiai pasiekia dantų šepetėlis;
  • Sergate chroniškomis burnos ertmės ligomis;
  • Rūkote, dažnai geriate kavą, raudonąjį vyną, vartojate kitus dantų emalį dažančius maisto produktus;
  • Jums neseniai buvo ištrauktas dantis ar atlikta chirurginė operacija burnos ertmėje;
  • Jums labai svarbu, kad iš burnos sklistų tik gaivus kvapas.

 

Kaip naudoti?

Burnos skalavimo skystis naudojamas iš karto po dantų valymo. Juo burna skalaujama 2-2,5 minutės, aktyviai varinėjant skystį tarp dantų, košiant jį, kad skverbtųsi pro tarpdančius. Tai leidžia fluoro ir kalcio jonams prisitvirtinti prie danties paviršiaus. Po burnos skalavimo, pusvalandį rekomenduojama nieko nevalgyti ir negerti – kad leistumėte skalavimo skysčio komponentams maksimaliai efektyviai atlikti jiems skirtą funkciją.