Kaip burnos ertmės priežiūra susijusi su sveikatos problemomis?

Parengė Klerė Kitredž (angl. Clare Kittredge), redagavo (medicininę informaciją) Kristina Vilmsen Kreig (angl. Christine Wilmsen Craig)

Įrodyta, jog burnos ertmės problemos turi įtakos širdies ligoms, insultui ir daugeliui kitų sveikatos problem. Tad pakeitus kai kuriuos įpročius, galima ne tik pagerinti burnos ertmės bei dantų būklę, bet ir  sumažinti daugelio ligų riziką.

Tai, kaip jūs rūpinatės savo dantimis ir dantenomis, nulemia bendrą jūsų sveikatos būklę. Nekreipdami dėmesio į burnos higieną ne tik susidursite su dantų skausmu ar blogu kvapu – jūs galite rimčiau sutrikdyti savo sveikatą, pavyzdžiui sudaryti, sudaryti sąlygas burnos ertmės vėžiui atsirasti. Mokslininkai atskleidė, jog esama sąsajų tarp dantenų problemų ir širdies ligų, bakterinio plaučių uždegimo, insulto ar net komplikuoto nėštumo.

Amerikos odontologų asociacijos (angl. ADA) atstovas ir buvęs Bostono universiteto odontologijos mokyklos dėstytojas Ričardas H. Praisas (angl. Richard H. Price) teigia, jog tiek turintis burnos ertmės problemų, tiek kenčiantis nuo pėdos infekcijos, negali vadinti savęs sveiku.

Mitybos ir gyvenimo būdo poveikis burnos ertmės būklei

Burnos sveikatai gali pakenkti ir kai kurie mitybos ir gyvenimo būdo įpročiai:

  • Cukraus vartojimas. Anot gydytojo Praiso, net 35-erius metus dirbusio odontologu Niutone, Masačusetso valstijoje, kasdienis daug cukraus turinčių produktų vartojimas, neabejotinai padidina dantų ėduonies ir dantenų problemų tikimybę, nes susidaro puiki terpė bakterijoms burnos ertmėje daugintis.
  • Rūkymas. Seniai nustatyta, jog cigarečių ir cigarų rūkymas, o taip pat ir kitų tabako gaminių naudojimas gali tapti periodonto ligos (dantenų ligos), ėduonies atsiradimo ar net burnos ertmės vėžinio susirgimo priežastimi. Tabako dūmai dantenų audinį veikia toksiškai ir todėl gali sutrikdyti kraujotaką,”- teigia gyd. Praisas. – “Rūkymas taip pat pakeičia dantų spalvą, yra tiesioginis burnos vėžio sukėlėjas ir gali būti viena iš burnos sklindančio blogo kvapo atsiradimo priežasčių.”
  • Alkoholio vartojimas. Gydytojo Praiso teigimu, alkoholio vartojimas gali netiesiogiai sukelti burnos ertmės problemas, nes alkoholio vartojimas sausina burnos gleivinę, o išsausėjusi gleivinė – puiki viena nevaržomai daugintis bakterijoms. Maža to, labai tikėtina, jog asmenys, kenčiantys nuo priklausomybės alkoholiui, nėra linkę nuolat tinkamai rūpintis burnos higiena.
  • Svorio pokyčiai. Anot gyd. Praiso, nešiojantiems dantų protezus svorio pokyčiai nulemia protezų tinkamumą dantenų atžvilgiu.  „Tai, kaip svorio padidėjimą ar sumažėjimą lengviausiai pastebime iš dažniausiai dėvimų rūbų, taip apie kūno svorio pokyčius gali byloti ir dantenų paviršius, prie kurio tvirtinami protezai“ – sako gydytojas. – „Norėdami užtikrinti pastovų kūno svorį ir efektyviai kovoti su dantų ėduonimi, valgykite daugiau skaidulinių medžiagų turinčių vaisių ir daržovių.“
  • Vaistų vartojimas. “Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, antibiotikai gali sukelti vidinės dantų pusės spalvos pakitimus tam tikro amžiaus pacientams. Vienas iš dažniausių daugelio receptinių ir nereceptinių vaistų (nuo 200 iki 400 skirtingų pavadinimų vaistų) šalutinių poveikių yra burnos gleivinės išsausėjimas. Išsausėjusi burnos gleivinė skatina dantenų ligų, dantų ėduonies ir, žinoma, blogo kvapo atsiradimą.”

Sveiki dantys – puiki sveikata

Visiems, norintiems turėti ne tik sveikus dantis, bet ir išvengti kitų rimtų sveikatos problemų, gydytojas Praisas pataria reguliariai lankytis pas odontologą, kad galimoms sveikatos problemoms kelias būtų užkirstas kaip įmanoma anksčiau. Taip pat gydytojas pataria mokytis, kaip teisingai prižiūrėti burnos ertmę. Siekiant išvengti apnašų kaupimosi būtina tinkamai ir efektyviai valyti dantis. Nė vienas odontologas negali pasirūpinti ar išgydyti paciento, jei jis ir toliau tinkamai nesirūpina savo burnos ertmės higiena.